Hírek
- 2021-03-25
Hőszivattyú és napelem
A korszerű épületgépészet egyszerre kínál olcsón üzemeltethető és környezetbarát rendszereket. Ezt hívatott szemléltetni a napokban felállított installáció, melyben trópusi növényeket tartanak életben hőszivattyú és egy napelemes rendszer segítségével.
A kibocsátott CO2 csökkentése elemi érdeke az emberiségnek, hiszen csak így lehet mérsékelni a klímaváltozás negatív hatásait. Az Európai Unió célkitűzése, hogy 2050-re a tagállamok épületállománya szén-dioxid-mentes legyen, hiszen Európában a végső energiaigény 52 százaléka fűtésből és hűtésből származik, míg 25 százalékot a villamosenergia-előállításra használnak fel, 23 százalékot pedig a közlekedésben. Az épületek energiaigényének csökkentésével nem csupán takarékoskodni lehet, hanem a lakosság és a vállalatok így maguk is hozzájárulnak a kisebb CO2-kibocsátáshoz.
Ebben a folyamatban kulcsszerep juthat a hőszivattyús technológiának, amely nem csupán környezetbarát gépészeti megoldás az ingatlanok fűtésére, hűtésére, továbbá használati meleg víz előállítására, hanem az új épületek megújuló energia részarányára vonatkozó energetikai elvárást is teljesíti, valamint a megújuló energiára vonatkozó közös európai célok teljesítéséhez is hozzájárul. Az üvegházban különleges hőigényű, trópusi növényeket helyeztek el, melyeket kizárólag megújuló energia segítségével tartanak életben.
Hőszivattyú a lelke
Az installációs ház különlegességét a levegő-víz hőszivattyú, valamint a napenergia-felhasználást segítő napelemes tetőcserép adja. A hőszivattyú a külső levegőt felhasználva biztosítja az üvegházban szükséges hőmérsékletet hűtéssel vagy épp fűtéssel. Ezzel minimális energiát használ fel, károsanyag-kibocsátása pedig nincs. Távoli eléréssel egy applikáción keresztül irányítható a hőszivattyú működése, a rendszerből érkező lágy vizet pedig visszavezetik a növényekhez. A napelemes tetőcserepek a napenergia felhasználásával segítik a hőszivattyú működéséhez szükséges energia felvételét. A bemutatóház fő anyaga fenyőgerenda és borovi fenyő, amihez hőszigetelt üveg társul. A házba telepített növényeket Madagaszkárról, Kanáriszigetekről, Közép-Amerikából, a Karib térségből, Dél-Mexikóból, és Dél- Amerikából hozták. Az installáció célja, hogy megmutassa: a mai kor emberének kényelmi elvárásai és az ökoszisztéma védelme megfér egymás mellett, tudatos tervezéssel.
Napelemes cserép hajtja
A tetőcserép felületére integrált, a héjazat síkjába épített napelem egyedi rendszermegoldást ad a tetőcserépre és a szolárrendszerre együttesen. Az egyedi tetőcserepek felületére a szolár modulok speciális rögzítéssel kerülnek integrálásra, ezáltal a végtermék felhelyezése és megjelenése szinte megegyezik a hagyományos tetőcserepekével. A napelemes rendszer kialakításához nem szükséges külön tartószerkezet és keret, a cserépfedést nem kell áttörni, ezáltal a rendszer vízzárása tökéletesen biztosított.
Nem okoz jelentős tehernövekedést a tetőn, egyszerű, hatékony, gyors és biztonságos kivitelezhetőség. Kevés fény és magas hőmérséklet esetén is – alacsony meghibásodási ráta – hálózatra köthető és szigetüzemben is működtethető. A rendszer hatásfoka gyakorlatilag megegyezik a sztenderd napelemmodulok hatásfokával, a tájolásánál is ugyanazok a szabályok alkalmazandóak. A napelemek éves energiahozama Magyarországon déli tájolás és 35°-os tetőhajlásszög esetén a legmagasabb. A pontos, hasznosítható napenergia mennyisége függ az országon belüli elhelyezkedéstől, a napelemek dőlésszögétől és tájolásától. Gyakorlati becslésként azt lehet mondani, hogy 1 kWp teljesítményű ideális tájolású napelemes rendszerrel Magyarországon megközelítőleg 1100 kWh villamos energia állítható elő.
Ehhez képest Magyarország déli, illetve északi területein a hozam ±10%-kal eltérhet. A cella nem működik árnyékban, a lokálisan árnyékolt cella azonban nem jelenti a teljes kör kiesését.
Magyarországon az egy főre eső háztartási célú villamosenergia-felhasználás kb. 1.100 kWh/ év. Ezt az energiamennyiséget egy 1 kWp teljesítményű – optimális tájolású – rendszer képes előállítani megközelítőleg 6 négyzetméter tetőfelületen. A beépítés során elengedhetetlen a szolár modulok csatlakozóinak megfelelő illesztése és rendszerbe kapcsolása. A hálózatra való csatlakoztatás és a villamos kivitelezés engedélyköteles tevékenység. A csatlakozásokat villamos szaktervező készíti el. A késztermék beépítése megegyezik a hagyományos tetőcserép beépítésénél alkalmazott megoldással. A sík profilú hornyolt termékeknél a vízzáró (esőbiztos) fedéshez szükséges minimális tetőhajlásszög 30 fok, azonban megfelelő alátéthéjazat megválasztásával ez alatti hajlásszögnél is alkalmazhatóak a cserepek, az alátéthéjazatok tervezési és kivitelezési irányelvek maradéktalan betartásával.
Szóljon hozzá Ön is!